Do końca 31 lipca 2014 musisz zdecydować, czy zostajesz w OFE. Jeżeli tego nie zrobisz automatycznie cała Twoja składka emerytalna będzie trafiać na konta ZUS.

Na podjęcie decyzji zostało Ci:

tygodnie
-3
-3
dni
0
0
godziny
0
-4
minuty
-5
-1
sekundy
-4
-8

Jak pozostać w OFE – krok po kroku

jak pozstać w ofe

Zmiany w systemie emerytalnym wprowadzone przez rząd umożliwiają każdemu obywatelowi zdecydowanie, czy chce całą swoją przyszłą składkę emerytalną wpłacać do ZUS, czy jednak chce jej ułamek odprowadzać do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Według ustawy swoją decyzję, a co za tym idzie także oświadczenie o wyborze Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź Otwartego Funduszu Emerytalnego należy zgłosić w terminie od 1 kwietnia do dnia 31 lipca 2014 r. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Osoby, które nie podejmą decyzji w tym terminie zostaną automatycznie przypisane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Chcąc pozostać w Otwartym Funduszu Emerytalnym należy:

- złożyć oświadczenie pozostania w Otwartym Funduszu Emerytalnym (wzór oświadczenia prezentujemy poniżej). Można to zrobić osobiście w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wysyłając oświadczenie pocztą lub przez Internet – przez platformę usług elektronicznych ePUAP – umożliwiającą przesyłanie dokumentów. Należy zaznaczyć, że aby wykonać rejestrację na platformie usług elektronicznych ePUAP, trzeba udać się do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub do urzędu skarbowego. Złożenie wniosku o wyborze między ZUS i OFE wymaga opatrzenia go podpisem elektronicznym lub posiadania tak zwanego profilu zaufanego. Zarówno pierwszy jak i drugi sposób umożliwia załatwienie spraw urzędowych przez Internet.

- chcąc założyć „profil zaufany” należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl, założyć konto oraz udać się w tym celu do wybranego urzędu i złożyć wniosek o jego potwierdzenie. Na miejscu urzędnik zweryfikuje naszą tożsamość i potwierdzi dane, nadając nam „profil”
Wydaje się więc, że najprostszym sposobem na złożenie oświadczenia wydaje się w tej sytuacji wysłanie listu. Pozwoli to uniknąć brania dnia wolnego w pracy i odstania kilkudziesięciu minut czy kilku godzin w długich kolejkach w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych.

Decyzja o wyborze Otwartego Funduszu Emerytalnego lub pozostaniu w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie będzie ostateczna. Po upływie dwóch lat, czyli w 2016 r. zostanie otwarte czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji w sprawie oszczędzania w OFE lub ZUS. Na kolejną ewentualną zmianę decyzji przyjdzie nam poczekać za kolejne cztery lata, czyli do roku 2020. Osoby, które do tej pory nie pracowały, decyzję w sprawie wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą podejmowały przy okazji podjęcia pierwszej pracy.

Wzór oświadczenia pozostania w Otwartym Funduszu Emerytalnym:

wzór oświadczenia

Tagi: , ,

30 Odpowiedzi

 1. rysik pisze:

  Szkoda, że nie można wszystkiego zrobić przez internet, tylko trzeba się fatygować do urzędu. nawet pit można rozliczyć przez internet, wiec nie rozumiem, dlaczego tego nie można.

 2. Padre_Mateo pisze:

  Ok, jeżeli opatrzę oświadczenie o pozostaniu w OFE bezpiecznym podpisem elektronicznym, to gdzie mam je wysłać?

  • Miras pisze:

   Wszytko należy robić przez platformę pue.zus.pl. Należy wcześniej założyć tam swój profil. Następnie logujmy się na swój profil. Wybieramy oświadczenie pozostania w OFE. Sprawdzamy czy na oświadczeniu wszystkie dane się zgadzają i klikamy wyślij.

Dodaj komentarz

Zaloguj się

*
© Copyright 2014 zus-czy-ofe.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.