Do końca 31 lipca 2014 musisz zdecydować, czy zostajesz w OFE. Jeżeli tego nie zrobisz automatycznie cała Twoja składka emerytalna będzie trafiać na konta ZUS.

Na podjęcie decyzji zostało Ci:

tygodnie
-3
-3
dni
0
0
godziny
0
-7
minuty
-3
-7
sekundy
0
-5

ZUS czy OFE? – Ile dostaniemy emerytury?

zus ofe ile emerytury

Do końca lipca 2014 roku każdy Polak będzie musiał zdecydować, czy chce pozostać w ZUS-ie czy odkładać pieniądze w OFE. Wiele osób zastanawia się, komu warto powierzyć swoją przyszłość. Pozostawić pieniądze w ZUS-ie czy starać się pomnożyć część gotówki za pomocą OFE?

Wybór ZUS-u

Jeżeli zdecydujemy się na składanie naszych pieniędzy wyłącznie do ZUS-u, wówczas 100% naszej składki, czyli 19,52% wynagrodzenia, wpłynie co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zostanie przeznaczone na bieżące wypłacanie świadczeń emerytom. ZUS zaksięguje 12,22%  naszej pensji na wirtualnym koncie, co będzie podstawą do wypłacenia nam emerytury w przyszłości. Ta suma będzie podlegała corocznej waloryzacji, która będzie zależeć od inflacji oraz wzrostu płac w gospodarce. Pozostałe 7,3% naszych pieniędzy zostanie zapisane na subkoncie w ZUS-ie, gdzie są zbierane składki, które przed zmianą ustawy trafiłyby na nasze konto OFE. Zasady dziedziczenia pieniędzy gromadzonych na subkoncie w ZUS-ie będą identyczne, jak w OFE. W tym przypadku wirtualne odsetki będą naliczane na podstawie wzrostu nominalnego PKB, czyli realnego wzrostu gospodarczego oraz inflacji w ostatnich 5 latach. Z zastrzeżeniem, że w obu przypadkach waloryzacja nie może być ujemna.

Wybór ZUS + OFE

Gdy zdecydujemy się na tę opcję, większość naszej składki popłynie do ZUS-u, a tylko część do OFE. Tak jak w poprzedniej opcji 12,22% naszej pensji zasili konta ZUS-u i będzie podlegało corocznej waloryzacji, która  będzie zależeć od inflacji i wzrostu płac w gospodarce. Natomiast 4,38% pensji trafi na subkonto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odsetki będą naliczane na podstawie wzrostu nominalnego PKB. Pozostałe 2,92% naszych pieniędzy znajdzie się w OFE i będzie inwestowane na rynku kapitałowym. 10 lat przed przejściem na emeryturę co roku 10% naszej kwoty, znajdującej się w OFE, będzie systematycznie przenoszone do ZUS-u. Gdy osiągniemy wiek emerytalny na naszym koncie w Otwartym Funduszu Emerytalnym nie pozostaną żadne środki.

Problemy z pomiarem efektywności

Otwarty Fundusz Emerytalny inwestuje nasze pieniądze na rynku finansowym i osiąga rynkowe stopy zwrotu, natomiast ZUS wydaje składki na bieżące świadczenia, jednocześnie zapisuje wysokość kapitału na wirtualnym koncie oraz dolicza waloryzację. Stopa waloryzacji jest w pewnym stopniu związana z sytuacją na rynku. Dla przykładu w latach 2007-2008 wirtualne odsetki powiększyły nasze przyszłe roszczenia emerytalne wobec ZUS-u o 31,2%, chociaż w tym czasie nie można było odnotować aż tak dużego przyspieszenia gospodarczego. Trudno zatem prognozować, jak wysokie będą korzyści z waloryzacji w przyszłych latach.

Jak obliczyć stopę zwrotu?

Poniższa tabela przedstawia podsumowanie korzyści ze składek ZUS oraz OFE w latach 2000-2012 (Źródło: http://kobe.org.pl/wp-content/uploads/2013/06/Stopy-zwrotu-w-OFE-a-indeksacja-sk%C5%82adek-w-ZUS.pdf):

ZUS

Miara efektywności inwestowania 2000 – 2012

OFE

6,81%

Średnioroczna stopa zwrotu (śr. geometryczna)

8,78% brutto

7,99% netto

5,79%

Wewn. stopa zwrotu (składki od przeciętnego wynagrodzenia)

6,11%

6,37%

Wewnętrzna stopa zwrotu (składki w stałej kwocie)

6,74%

5,62%

Średnia geometryczna z rocznych wewnętrznych stóp zwrotu

6,64%

 

We wszystkich przypadkach widać przewagę waloryzacji składek w OFE. Jednak różnorodność mierników oraz sposobów obliczania sprawiają, że dyskusja staje się bardziej problematyczna. Przede wszystkim należy uwzględnić, że oba systemy nie rozwijały się równomiernie. OFE rozpoczęło swoją działalność w 1999 roku, natomiast ZUS ma za sobą kilkudziesięcioletnią historię.

Jak podaje Gazeta Wyborcza w artykule OFE czy ZUS? Co lepsze? Będziemy musieli wybrać wyniki funduszy w przeciągu lat pokazują, że od 1999 r. średnia roczna stopa zwrotu wynosiła 6,62%. W tych latach WIG zyskał rocznie 7,7%. Natomiast średnia waloryzacja ZUS wynosiła 6,8% (Źródło: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,14556342.html#ixzz2uKYSPkcf).

Na przykładzie funduszy akcyjnych widzimy ogromną zmienność bilansu przychodów. W 2008 r. fundusze akcyjne zanotowały stratę sięgającą ok. 50%, natomiast rok później – zyskały 40%. Trudno ocenić, jak dużą swobodę inwestowania dostanie w przyszłych latach OFE. Jedno jest pewne – po zmianie ustawy Otwarty Fundusz Emerytalny nie będzie mógł kupować obligacji oraz innych papierów wartościowych Skarbu Państwa.

Mimo wszystko wielu ekonomistów przekonuje – szczególnie osoby młode, które dopiero wkraczają w życie zawodowe – do inwestowania w OFE, ponieważ dwa źródła wypłacania emerytur wydają się bezpieczniejszym rozwiązaniem niż jedno.

Czekają nas głodowe emerytury?

O wysokości emerytury decyduje wiele czynników: staż pracy, wiek przejścia na emeryturę, płeć, stopa pomnażania środków w OFE (dla osób, które zdecydują się ulokować tam część składki) oraz wysokość waloryzacji pieniędzy na koncie w ZUS-ie.

Wybór między ZUS a ZUS + OFE będzie zależał od prognozowania, w jakim tempie będą pomnażane nasze pieniądze w OFE. Odczytując z tabeli, że przeciętnie  nasze środki na koncie ZUS będą corocznie waloryzowane o  5,62%, natomiast kwota w OFE powiększana średnio o 6,64% rocznie możemy dokonać obliczeń w skali roku:

 

OPCJA ZUS

Przykładowe wynagrodzenie: 1800 złotych brutto

Składka comiesięczna: 19,52%

Odkładamy rocznie: 351, 36 x 12 miesięcy = 4216,32 zł

Kwota roczna zyskana na waloryzacji: 236,96 zł

 

OPCJA ZUS + OFE

Przykładowe wynagrodzenie: 1800 złotych brutto

Składka comiesięczna ZUS: 16,6%

Odkładamy rocznie w ZUS-ie: 298,80 x 12 miesięcy = 3585,60 zł

Kwota zyskana na waloryzacji: 201,51 zł

Składka comiesięczna w OFE: 2,92%

Inwestujemy rocznie w OFE: 52,56 x 12 miesięcy = 630,72 zł

Kwota zyskana dzięki pomnażaniu w OFE: 40,09 zł

Łącznie uzyskana kwota roczna(ZUS + OFE): 241,60 zł

 

Niezależnie od tego, czy wybierzemy ZUS czy może OFE, to i tak nasza emerytura będzie stosunkowo niska. W najgorszej sytuacji znajdą się osoby urodzone po roku 1980. Prawdopodobnie ich emerytura będzie wynosiła mniej więcej od 30% do 50% ostatniego wynagrodzenia przed przejściem w stan spoczynku zawodowego. Zatem w obu przypadkach czeka nas nagłe pogorszenie sytuacji finansowej. Ekonomiści przekonują, że najrozsądniejszym wyjściem jest oszczędzanie co miesiąc 10-15% pensji i odkładanie pieniędzy w III filarze (IKE, IKZE) lub inwestowanie ich.

Tagi: , , , , ,

36 Odpowiedzi

 1. Mikołaj pisze:

  W OFE przepadło 15-miliardów złotych polskich podatników, nie chciałbym by moja emerytura tak była pomnażana

 2. Walkir pisze:

  Tak naprawdę to trudno przewidzieć jakie i czy w ogóle OFE może przynieść korzyści. Najłatwiej oddawać tam pieniądze młodym osobom, bo one mają jeszcze wiele lat do emerytury, a dla osób 45+ OFE to trochę ryzykowna gra. ZUS jest o wiele bardziej przewidywalny i bezpieczniejszy. Mozna sobie przez internet obliczyc ile dostanie się pieniedzy.

  • Mirosław pisze:

   Owszem, jest przewidywalny. Według wszelkich przewidywań musi się zawalić w ciągu 10 lat. Ale oczywiście będzie reanimowany, kosztem bieżącego zwiększania obciążeń podatkowych dla całego społeczeństwo. Kiedyś jednak dalej się nie da i wówczas państwo jednostronnie wycofa się ze swoich zobowiązań.

 3. maskar pisze:

  Bzdury piszecie. Przecież widać z roku na rok, że ofe i zus mają podobne notowania. Dla mnie ten wybór jest prosty – wolę pozostać w zusie i nie zawracać sobie głowy tym problemem.

  • Mirosław pisze:

   Z roku na rok widać dokładnie coś przeciwnego niż piszesz. Ale nie o to chodzi. Osoby takie jak Ty faktycznie nie powinny zawracać sobie tym głowy.

 4. radek43 pisze:

  Dla młodych osób to bardzo ważne jaka będzie stopa zwrotu z /ofe. Jak ktoś ma 10 lat do emerytury to wybór zus/ofe nie jest aż tak istotny. Natomiast dla osób młodych i w średnim wieku to może mieć kluczowe znaczenie i kwoty mogą się sporo różnić.

 5. harmen pisze:

  nie popieram tych całych lamentów. siłą rzeczy emerytura będzie nizsza od wynagrodzenia, bo odkładamy tylko 1/5 wynagrodzenia, a będziemy na emeryturze ok.25-30 lat, natomiast zarabiamy przez ok. 35-40 lat. Czysta matematyka. trzeba odkładać samemu albo inwestować, inaczej się nie da.

 6. maryla pisze:

  Ja nie wiem, co to będzie w przyszłości. Ostatnio czytałam artykuł, że jakaś babcia dostała po wielu latach pracy 600 złotych emerytury…Już szczerze nie wiem, w co wierzyć, ani na co odkładać te pieniądze.

 7. takil pisze:

  Trochę za bardzo straszą tą emeryturą. jak ktoś uczciwie pracuje 40 lat swojego życia, to potem nie ma 600 złotych emerytury, tylko 1300-1500 złotych. wiem, że to nie jest 100% pensji, ale na miłośc boską, odkładamy tylko 19% z pensji na emeryturę. Każdy myśli, że mu pieniądze spadną z nieba…

 8. marcel pisze:

  Z tego artykułu jasno widać, że stopa zwrotu jest wyższa w przypadku ofe niż zusu. nie ma w tym żadnej filozofii – lepiej oddawać część pieni,ędzy do ofe zamiast wszystko do zusu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się

*
© Copyright 2014 zus-czy-ofe.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.